Baza wiedzy

Najbardziej popularne systemy nagradzania pracowników

Na sukces Twojego biznesu składa się wiele czynników. Dobre zarządzanie, jasna hierarchia, doskonała logistyka, wysokiej jakości produkt, przejrzyste zasady i oczywiście zgrany zespół. Przez wiele lat szczególnie ten ostatni element nie był w pełni doceniany przez polskich przedsiębiorców. Pokutowało przekonanie, że pracowników na rynku jest wielu, więc to oni powinni starać się o stanowisko, dając z siebie coraz więcej i więcej… Te czasy minęły.

Dobrzy, oddani pracownicy, doskonali eksperci znają swoją wartość i wiedzą, że rynek pracy jest otwarty – nie szukają zatrudnienia „na siłę”, bo zdają sobie sprawę z tego, że 1/3 czasu jaki mają, spędzają w pracy. Chcą przychodzić do pozytywnego, dobrego i rozwijającego miejsca. Ta zmiana myślenia wymusiła na przedsiębiorcach podjęcie konkretnych kroków w trosce o pracownika. By zbudować silny – współdziałający nie tylko w czasie dobrobytu, ale także w chwili kryzysu – zespół, musimy często latami wprowadzać konkretne narzędzia motywacyjne i lojalnościowe do swojej firmy. W ten sposób mamy szansę wzmocnić swoją markę i stworzyć solidną firmę, której filarami będą lojalni i oddani pracownicy. Brzmi dobrze, ale jak to osiągnąć?

Najbardziej popularne systemy nagradzania pracowników - zdjęcie do artykułu

Czy warto nagradzać?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów polepszenie nastroju i przywiązanie zespołu są systemy nagradzania pracowników. Dzięki nim możemy realnie wpłynąć na zadowolenie naszego teamu tworząc z nim silną i pozytywną więź. Istnieje wiele działań, które możemy podjąć na tym polu. Wśród nich znajduje się szereg rozwiązań pozapłacowych:

  • Okazanie uznania, słowna pochwała – to jeden z najprostszych sposobów nagrodzenia pracownika. Czasem wystarczy kilka ciepłych słów, zauważenie wysiłku, pochwała przy kolegach, by pracownik poczuł się ważny i potrzebny.
  • Stworzenie okazji do rozwoju – tutaj możemy podjąć kilka istotnych kroków – możemy stworzyć wewnątrzzakładową biblioteczkę z literaturą fachową, zamówić prenumeratę pism branżowych, zorganizować wewnętrzne szkolenia, czy wysyłać pracowników na certyfikowane kursy. W ten sposób podniesiemy nie tylko zadowolenie pracownika, ale także sami zyskamy lepiej przygotowanego do wykonywania swoich obowiązków specjalistę.
  • Postaw na integrację – kluczem do zadowolonego zespołu jest często atmosfera panująca w miejscu zatrudnienia. Kiedy ludzie się lubią, chętniej podejmują integrację, lepiej się komunikują, co bezpośrednio przekłada się na jakość pracy przy wspólnych projektach. Dbaj o organizowanie cyklicznych imprez integracyjnych, wyjść, obiadów, wspólnych przerw kawowych – to naprawdę zbliża!

Innymi narzędziami, które możesz wdrożyć, by docenić swój team, są profesjonalne systemy nagradzania pracowników, np. Program Lojalnościowy Sodexo. Decydując się na wprowadzenie takiego programu do swojej firmy, zyskujesz pewność, że Twoje pieniądze procentują. Eksperci Sodexo przygotowali dla Ciebie i Twojej firmy narzędzia skrojone na miarę, które doskonale dopasują się do potrzeb i oczekiwań Twoich pracowników, podnosząc ich zadowolenie i budując przywiązanie do Twojej firmy. Dzięki Programowi Sodexo zyskujesz realne wsparcie merytoryczne, administracyjno – prawne i logistyczne przez cały czas współpracy. Minimalizujesz w ten sposób ilość swoich obowiązków, przekazując zadania zespołowi fachowców. Intuicyjny system IT pomoże Ci łatwo zarządzać programem online dzięki czemu jeszcze lepiej będziesz orientować się na co wydawane są Twoje pieniądze. Ponadto zyskujesz w pełni zoptymalizowaną obsługę programu przez dedykowanego Program Managera i możesz skorzystać z doskonałego systemu do komunikacji ze swoimi pracownikami, dzięki któremu szybciej i skuteczniej będziesz informować ich za pomocą maila czy SMS-a o możliwościach Programu.

Sodexo przygotowało wiele atrakcyjnych nagród, dzięki którym wyrazisz realne uznanie dla zasług i osiągnięć swojego zespołu. Wybierając wysokiej jakości upominki biznesowe, masz pewność, że trafią one w konkretne oczekiwania i potrzeby każdego z pracowników. Dużą popularnością cieszą się nie tylko Karty Premiowe czy Kupony Premiowe, które Twój pracownik może samodzielnie wymienić na interesujące go nagrody, ale także dedykowane konkretnym zainteresowaniom Kupony Travel & Beauty Pass czy Kupony RTV-AGD Pass lub Kupony Moto Pass. Dzięki tym upominkom biznesowym Twój pracownik ma swobodę wyboru swojej nagrody – bez trudu wymieni ją na wybrany sprzęt czy usługę w wielu punktach partnerskich Programu na terenie całego kraju. Ty zaś zyskasz pewność, że pieniądze wydane przez Ciebie są dobrze pożytkowane. Zgrany, zadowolony i lojalny zespół to wartość na lata, która pozwoli Ci uskrzydlić Twój biznes i na wielu polach pokonać konkurencję.